przykłady
Poniższa sekcja pokazuje dwa typowe przypadki użycia widoku tetheringu.
🔗studio z podglądem
Typowy przykład użycia. Masz ustawione studio i modela, aparat podłączony jest do komputera, a w darktable aktywny jest widok tetheringu. Pracujesz z aparatem, robiąc zdjęcia. Jeśli chcesz, możesz przeglądać zdjęcia bezpośrednio na monitorze komputerowym, zamiast przy pomocy ekranu LCD aparatu.
Taka organizacja pracy jest wydajna i skuteczna, ponieważ możesz natychmiast przejrzeć swoje ujęcia, zamiast czekać do momentu zakończenia sesji, gdy wszyscy znikną. Jeśli fotografujesz z modelem, jest to dobry sposób na podgląd ujęć z klientem, zamiast grzebania w aparacie.
Praca w widoku tetheringu może oszczędzić czas i irytację. Ustaw nazwę sesji, zrób zdjęcia, a zostaną one zapisane w odpowiedniej rolce filmu na sesję w celu łatwego przeglądu na miejscu.
🔗nagrywanie timelapse
Timelapse to klip wideo, złożony ze zdjęć robionych w zadanych odstępach czasu. Typowym przykładem timelapse może być pejzaż miejski, uchwycony tą techniką dla pokazania ruchu chmur czy samochodów.
Aby skonfigurować sesję poklatkową, utwórz nową sesję. Teraz zdecyduj, czy chcesz robić zdjęcia w trybie ręcznym, czy automatycznym. Zaleca się korzystanie z trybu automatycznego tylko w sytuacjach, w których oświetlenie otoczenia ulegnie znacznej zmianie w trakcie robienia zdjęcia, na przykład podczas robienia zdjęć poklatkowych, trwających ponad 24 godziny.
Moduł ustawień aparatu może być użyty do zdefiniowania opóźnienia (sekund między zdjęciami) i sekwencji (liczby obrazów do przechwycenia ) twojego timelapse’a.
Aby rozpocząć timelapse, kliknij przycisk przechwytywania w tym samym panelu i zobacz, jak rolka filmu wypełnia się obrazami. Ostatnie przechwycone zdjęcie jest zawsze wyświetlane w widoku centralnym.
🔗przechowywanie zdjęć w aparacie i komputerze
Domyślnie środowisko gphoto2 (wykorzystywane przez funkcję tetheringu w darktable) będzie pobierać zdjęcia tylko na twój komputer i nie będzie je przechowywać na karcie pamięci aparatu. To ustawienie można zmienić poza darktable za pomocą interfejsu wiersza poleceń gphoto2
. Są jednak przypadki, w których ta metoda zawodzi, ponieważ wymaga, aby darktable używał tego samego pliku konfiguracyjnego, co narzędzie wiersza poleceń gphoto2. W szczególności, jeśli darktable lub gphoto2 są zainstalowane w piaskownicy lub kontenerze, który ukrywa ustawienia konta użytkownika, możesz napotkać ten problem (na przykład w przypadku pakietów snap
i podobnych).
Aby umożliwić przechowywanie wykonanych zdjęć na karcie pamięci aparatu, podłącz aparat do komputera w tetheringu, ale zamknij darktable. Wpisz gphoto2 --set-config Capturetarget=1
w wierszu poleceń. Jeśli to polecenie się powiedzie, uruchom darktable ponownie. Następnie zdjęcia należy zapisywać (zduplikować) na karcie pamięci aparatu podczas robienia zdjęć w trybie tetheringu.