przyk艂ady

Poni偶sza sekcja pokazuje dwa typowe przypadki u偶ycia widoku tetheringu.

馃敆studio z podgl膮dem

Typowy przyk艂ad u偶ycia. Masz ustawione studio i modela, aparat pod艂膮czony jest do komputera, a w darktable aktywny jest widok tetheringu. Pracujesz z aparatem, robi膮c zdj臋cia. Je艣li chcesz, mo偶esz przegl膮da膰 zdj臋cia bezpo艣rednio na monitorze komputerowym, zamiast przy pomocy ekranu LCD aparatu.

Taka organizacja pracy jest wydajna i skuteczna, poniewa偶 mo偶esz natychmiast przejrze膰 swoje uj臋cia, zamiast czeka膰 do momentu zako艅czenia sesji, gdy wszyscy znikn膮. Je艣li fotografujesz z modelem, jest to dobry spos贸b na podgl膮d uj臋膰 z klientem, zamiast grzebania w aparacie.

Praca w widoku tetheringu mo偶e oszcz臋dzi膰 czas i irytacj臋. Ustaw nazw臋 sesji, zr贸b zdj臋cia, a zostan膮 one zapisane w odpowiedniej rolce filmu na sesj臋 w celu 艂atwego przegl膮du na miejscu.

馃敆nagrywanie timelapse

Timelapse to klip wideo, z艂o偶ony ze zdj臋膰 robionych w zadanych odst臋pach czasu. Typowym przyk艂adem timelapse mo偶e by膰 pejza偶 miejski, uchwycony t膮 technik膮 dla pokazania ruchu chmur czy samochod贸w.

Aby skonfigurowa膰 sesj臋 poklatkow膮, utw贸rz now膮 sesj臋. Teraz zdecyduj, czy chcesz robi膰 zdj臋cia w trybie r臋cznym, czy automatycznym. Zaleca si臋 korzystanie z trybu automatycznego tylko w sytuacjach, w kt贸rych o艣wietlenie otoczenia ulegnie znacznej zmianie w trakcie robienia zdj臋cia, na przyk艂ad podczas robienia zdj臋膰 poklatkowych, trwaj膮cych ponad 24 godziny.

Modu艂 ustawie艅 aparatu mo偶e by膰 u偶yty do zdefiniowania op贸藕nienia (sekund mi臋dzy zdj臋ciami) i sekwencji (liczby obraz贸w do przechwycenia ) twojego timelapse’a.

Aby rozpocz膮膰 timelapse, kliknij przycisk przechwytywania w tym samym panelu i zobacz, jak rolka filmu wype艂nia si臋 obrazami. Ostatnie przechwycone zdj臋cie jest zawsze wy艣wietlane w widoku centralnym.

馃敆przechowywanie zdj臋膰 w aparacie i komputerze

Domy艣lnie 艣rodowisko gphoto2 (wykorzystywane przez funkcj臋 tetheringu w darktable) b臋dzie pobiera膰 zdj臋cia tylko na tw贸j komputer i nie b臋dzie je przechowywa膰 na karcie pami臋ci aparatu. To ustawienie mo偶na zmieni膰 poza darktable za pomoc膮 interfejsu wiersza polece艅 gphoto2. S膮 jednak przypadki, w kt贸rych ta metoda zawodzi, poniewa偶 wymaga, aby darktable u偶ywa艂 tego samego pliku konfiguracyjnego, co narz臋dzie wiersza polece艅 gphoto2. W szczeg贸lno艣ci, je艣li darktable lub gphoto2 s膮 zainstalowane w piaskownicy lub kontenerze, kt贸ry ukrywa ustawienia konta u偶ytkownika, mo偶esz napotka膰 ten problem (na przyk艂ad w przypadku pakiet贸w snap i podobnych).

Aby umo偶liwi膰 przechowywanie wykonanych zdj臋膰 na karcie pami臋ci aparatu, pod艂膮cz aparat do komputera w tetheringu, ale zamknij darktable. Wpisz gphoto2 --set-config Capturetarget=1 w wierszu polece艅. Je艣li to polecenie si臋 powiedzie, uruchom darktable ponownie. Nast臋pnie zdj臋cia nale偶y zapisywa膰 (zduplikowa膰) na karcie pami臋ci aparatu podczas robienia zdj臋膰 w trybie tetheringu.

translations