wykrywanie ostrości

Określa, które części obrazu zawierają wysoko kontrastowe detale, jakie jak krawędzie i tekstury, co na ogół jest dobrym wskaźnikiem ostrości, a przez to fokusu.

Aktywuj moduł, klikając ikonę focus-peaking-icon . Najostrzejsze części obrazu zostaną wyróżnione żółtą, zieloną i niebieską nakładką:

Wykrywanie ostrości działa poprzez odfiltrowanie większości szumu obrazu, pomiar gradientów intensywności na obrazie i obliczenie statystyk średnich i odchyleń standardowych. Gdy gradient krawędzi różni się znacznie od średniej, powiązane piksele są oznaczone „mapą cieplną”, wskazującą, jak ostra jest krawędź.

  • żółty reprezentuje duże (6σ) odchylenie w gradiencie, wskazujące na bardzo ostrą krawędź,

  • szary reprezentuje średnie (4σ) odchylenie w gradiencie, wskazujące na umiarkowanie ostrą krawędź,

  • niebieski wskazuje na małe (2σ) odchylenie w gradiencie, wskazujące na delikatnie ostrą krawędź.


Uwaga: Chociaż algorytm w tym module zazwyczaj dobrze lokalizuje najostrzejsze części obrazu, niekoniecznie wykrywa czy zdjęcie jest ostre. Dodatkowo, ponieważ do wykrywania ostrości wykorzystuje lokalny kontrast, podświetla również krawędzie ciemnych obiektów na jasnym tle (i odwrotnie), nawet jeśli te krawędzie są rozmyte. Ponieważ działa na końcu kolejki, może również wykryć rezultaty wyostrzania wykonanego w darktable.


Zdjęcie poniżej zostało zrobione z szeroką przysłoną, aby dać płytką głębię ostrości, i możesz zobaczyć, jak aparat skupił się na chińskim znaku, napisanym na drugiej czerwonej latarni z przodu. Istnieją również łodygi różowych kwiatów, które mieszczą się w obszarze akceptowalnej ostrości wokół płaszczyzny ogniskowej, i one również zostały zaznaczone na żółto i zielono.

focus-peaking-overview

translations