клавіатурні прискорювачі

За допомогою комбінації клавіш на клавіатурі/миші ви можете виконувати майже будь-які дії в darktable. Ви також можете використовувати різні інші пристрої введення, включаючи MIDI-пристрої та ігрові контролери – дивіться розділ підтримка пристроїв MIDI для отримання детальної інформації. У цьому посібнику вони називаються зовнішніми пристроями або просто пристроями.

🔗визначення прискорювачів

Прискорювач – це комбінація натискань клавіш або кнопок та/або рухів миші чи пристрою, що виконує дію в darktable.

Одна дія може мати кілька прискорювачів, але один прискорювач може бути пов’язаний лише з однією дією в заданому режимі darktable – ви не можете з’єднати дії разом, окрім як застосувавши пресет або стиль. Однак ви можете налаштувати прискорювач, який виконує одну дію в режимі світлого столу, скажімо, і іншу в режимі темної кімнати.

🔗ініціювання прискорювача

Прискорювач має бути ініційований або

  • натисканням клавіші на клавіатурі; або

  • натисканням кнопки або переміщенням ручки/джойстика на зовнішньому пристрої

Ви не можете ініціювати прискорювач, переміщуючи мишу або натискаючи одну з її кнопок, оскільки ці дії використовуються для взаємодії з інтерфейсом darktable.

🔗прості прискорювачі

Прискорювач, який включає лише натискання кнопок та/або клавіш (а не рухи миші/пристрою), називається простим прискорювачем.

Простий прискорювач потрібно ініціювати, як описано вище, але він може включати:

  • Одну або кілька клавіш-модифікаторів (Shift, Ctrl, Alt), що утримуються під час виконання решти прискорювача

  • До трьох натискань клавіш, останнє з яких може бути тривалим (визначається як натискання клавіші довше, ніж тривалість подвійного натискання вашої системи)

  • Аналогічно, до трьох натискань кнопки пристрою або кнопки миші, останнє з яких може бути тривалим

Для створення простих прискорювачів можна використовувати різні комбінації кнопок клавіатури, миші та пристрою.

🔗створення додаткових модифікаторів

Єдиними дійсними модифікаторами є клавіші Shift, Ctrl і Alt на клавіатурі. Ви можете визначити додаткові клавіші (або кнопки пристрою) як модифікатори, призначивши клавіші/кнопки на дію “глобальний/модифікатор”. Однак вони функціонуватимуть лише як додаткові клавіші Ctrl, Alt або Shift – ви не можете створювати “нові” модифікатори.

🔗розширення простих прискорювачів за допомогою руху

Для певних дій ви можете розширити простий прискорювач за допомогою руху миші/пристрою. Наприклад, ви можете утримувати Ctrl+X під час прокручування мишею, щоб змінити значення повзунка. Для розширення простого прискорювача можна використовувати наступне:

  • Рух коліщатка прокрутки миші

  • Горизонтальне, вертикальне або діагональне переміщення курсору миші

  • Рух ручки/джойстика на зовнішньому пристрої

Щоб розширити простий прискорювач, ви повинні утримувати останню клавішу/кнопку простого прискорювача під час виконання розширювального руху миші/пристрою.

Для зовнішніх пристроїв вам не потрібно починати з простого прискорювача – ви можете безпосередньо призначити ручку керування або джойстик дії – хоча це значно зменшить гнучкість таких пристроїв.

Тривале натискання кнопок і клавіш не може бути розширено, оскільки тривалість кліку/натискання фіксується за допомогою відпускання останньої кнопки/клавіші – такі прискорювачі повинні бути припинені з підняттям останньої кнопки/клавіші.


Примітка: Якщо ви хочете використовувати розширені прискорювачі з тачпадом ноутбука, вам може знадобитися вимкнути налаштування “вимкнути тачпад під час введення”.


🔗дії

Прискорювачі використовуються для ініціювання дій у darktable.

Дія – це зазвичай (але не завжди) операція, яку ви можете виконати за допомогою графічного інтерфейсу користувача darktable. Наприклад:

  • Збільшення чи зменшення значень або скидання повзунків

  • Прокручування спадних списків

  • Увімкнення, розгортання або фокусування модулів

  • Натискання на кнопки

  • Перемикання між режимами

Такий тип дій (навести та клікнути), як правило, визначається як застосування ефекту до елементу віджета, де ці терміни визначаються таким чином:

віджет
Кожна видима частина інтерфейсу користувача відома як віджет. Наприклад, вікно програми darktable – це віджет, що містить віджети бічних панелей, кожен з яких містить віджети модулів, кожен з яких містить віджети кнопок, повзунків та спадних списків тощо… Призначаючи прискорювач для дії, ви повинні спочатку вирішити, до якого віджета його потрібно застосувати.
елемент
Елемент – це частина віджета інтерфейсу користувача, на яку впливає ваш прискорювач. Наприклад, для повзунка, який має піпетку кольору, можна зробити так, щоб прискорювач активував елемент піпетки кольору кнопка або змінював елемент значення повзунка. Для рядка вкладок (рядок є одним віджетом) ви можете вибрати, який елемент вкладки активувати.
ефект
Інколи прискорювач може мати кілька можливих ефектів для даного елемента. Наприклад, кнопку можна активувати так, ніби її натиснули звичайним кліком миші або так, ніби її натиснули кліком з утриманням Ctrl. Значення повзунка можна редагувати, збільшувати/зменшувати або скидати.

🔗призначення прискорювачів для дій

Існує два основних способи призначення прискорювача дії.

🔗візуальне зіставлення прискорювачів

Натисніть на значок кнопка візуального зіставлення на верхній панелі будь-якої режиму darktable, щоб увійти в режим візуального зіставлення прискорювачів.

Курсор миші змінюватиметься під час наведення курсора на віджети інтерфейсу користувача, щоб вказати, чи можна створити зіставлення:

  • Стрілка вниз із лінією expand icon з’являється, коли ви наводите курсор на заголовок модуля, щоб вказати, що ви можете клікнути, щоб розгорнути модуль.

  • Спіраль spiral icon вказує, що прискорювач можна визначити для віджета під курсором.

  • Стрілка вгору up icon вказує, що, крім призначення прискорювача, ви також можете додати віджет до панелі швидкого доступу у темній кімнаті (за допомогою кліку по ньому з утриманням Ctrl).

  • Стрілка вниз down icon вказує, що віджет уже знаходиться на панелі швидкого доступу (клікніть з утриманням Ctrl, щоб видалити його).

  • Хрестик cross icon вказує, що під курсором немає віджета, який можна зіставити.

Натисніть комбінацію клавіш, наводячи курсор на віджет, який можна зіставити, щоб призначити прискорювач цьому віджету – дія за замовчуванням буде призначена цьому прискорювачу на основі типу віджета та того, набрали ви простий чи розширений прискорювач. Нижче наведено деталі деяких дій, призначених за замовчуванням.

Клікніть лівою кнопкою миші віджет, який можна зіставити, щоб відкрити екран зіставлення прискорювачів для цього віджета (див. нижче). Клікніть лівою кнопкою миші будь-де на екрані, щоб відкрити екран зіставлення прискорювачів, розгорнутий (де це можливо) відповідно до частини екрана, яку ви клікнули. Цей екран можна використовувати для зміни дії, призначеної для прискорювача, і для налаштування прискорювачів для невізуальних дій. Перехід на екран зіставлення прискорювачів приводить до виходу з режиму візуального зіставлення прискорювачів.

Ви можете призначити скільки завгодно прискорювачів в одному сеансі зіставлення, а потім вийти з режиму зіставлення знову натиснувши значок кнопка візуального зіставлення або клікнувши правою кнопкою миші в будь-якому місці екрана.

Ви можете видалити зіставлення визначеного користувачем прискорювача, визначивши його вдруге для того самого віджета. Якщо ви спробуєте перепризначити існуючий прискорювач для нової дії, ви отримаєте сповіщення про конфлікт і запит, чи бажаєте замінити наявний прискорювач.

🔗екран зіставлення прискорювачів

Найгнучкішим способом створення прискорювачів є використання екрана зіставлення прискорювачів, доступ до якого можна отримати з діалогового вікна глобальних налаштувань або клікнувши лівою кнопкою миші в режимі візуального зіставлення. Цей екран надає доступ до всіх доступних дій, включаючи деякі, які не пов’язані безпосередньо з віджетом інтерфейсу користувача.

Верхня панель екрана зіставлення прискорювачів показує список доступних віджетів/дій інтерфейсу користувача, а нижня панель показує прискорювачі, призначені їм наразі. Ви можете здійснювати пошук у верхній і нижній панелях за допомогою текстових полів у нижній частині екрана.

Двічі клікніть елемент на верхній панелі, щоб створити новий прискорювач для цього елемента, а потім введіть потрібний прискорювач (клікніть правою кнопкою миші, щоб скасувати). Після цього на нижній панелі з’явиться новий запис із створеним вами прискорювачем. Потім ви можете вручну змінити елемент, ефект, швидкість або примірник призначеної для цього прискорювача дії на нижній панелі. Щоб видалити визначений користувачем прискорювач, виберіть його на нижній панелі та натисніть клавішу Delete.

На екрані зіставлення прискорювачів надаються такі додаткові параметри:

експортувати…
Експортувати поточні прискорювачі для одного або всіх ваших пристроїв (клавіатури/миші, MIDI, ігрового контролера) у зовнішній файл. У діалоговому вікні буде показано, скільки прискорювачів існує для кожного пристрою.
імпортувати…
Імпортувати зіставлення прискорювачів із зовнішнього файлу для одного або всіх ваших пристроїв. Під час завантаження пристрою ви можете призначити йому інший номер. Це можна, наприклад, використовувати для обміну розкладками MIDI. Перед завантаженням ви можете спочатку стерти певний пристрій. Завантаження всіх пристроїв з порожнього файлу видалить усі ваші прискорювачі.
відновити…
Відновити зіставлення прискорювачів до (a) зіставлень, що поставляються з darktable за замовчуванням, (b) початку поточного сеансу або (c) точки, в якій востаннє відкривався екран зіставлення прискорювачів. Під час відновлення ви можете залишити як вони є будь-які додаткові прискорювачі, які були додані після відповідної контрольної точки, так що лише змінені прискорювачі відновлюються до їхнього попереднього значення. Або ви можете спочатку очистити всі прискорювачі та просто завантажити точку відновлення.

🔗видалення прискорювачів за замовчуванням

Наразі неможливо видалити визначені системою прискорювачі за замовчуванням – якщо ви видалите прискорювач за замовчуванням, його буде автоматично відновлено під час наступного перезапуску darktable.

Як обхідне рішення, ви можете замінити значення за замовчуванням, призначивши прискорювач, якого ви хочете позбутися, дії “global/no-op” (яка нічого не робить). Ви можете зробити це або на екрані зіставлення прискорювачів (вгорі), або безпосередньо відредагувавши файл $HOME/.config/darktable/shortcutsrc. Якщо ви хочете вимкнути багато прискорювачів за замовчуванням, рекомендується другий варіант (спочатку потрібно вийти з darktable). Наприклад, такі прискорювачі за замовчуванням визначені в shortcutsrc для перемикання режимів darktable:

d=global/switch views/darkroom
l=global/switch views/lighttable
m=global/switch views/map
p=global/switch views/print
s=global/switch views/slideshow
t=global/switch views/tethering

Ви можете вимкнути всі ці прискорювачі, змінивши shortcutsrc таким чином:

d=global/no-op
l=global/no-op
m=global/no-op
p=global/no-op
s=global/no-op
t=global/no-op

🔗загальні дії

Нижче наведено список деяких дій, яким можна призначити прискорювачі, упорядкований за типом віджета. Це не вичерпний список, і вам пропонується переглянути екран зіставлення прискорювачів, щоб отримати повний список доступних дій. Якщо ви призначите прискорювач віджету, йому буде надано дію за замовчуванням, залежно від типу віджета та від того, чи призначили ви простий чи розширений прискорювач.

Зверніть увагу, що можна призначити ряд дій, які не мають ефекту. Наприклад, усі повзунки містять елемент кнопка, незалежно від того, чи дійсно така кнопка є поруч із даним повзунком.

🔗глобально

Дії в розділі “глобально” екрана зіставлення прискорювачів можна виконувати з будь-якого режиму darktable. Більшість із цих дій не мають конкретних елементів, оскільки вони використовуються для виконання одноразових операцій.

🔗режими

Дії в розділі “режими” можуть виконуватися лише з зазначеного режиму darktable. Як і у випадку з глобальними діями, більшість з них не мають конкретних елементів, оскільки вони використовуються для виконання одноразових операцій.

🔗кнопки

Кнопка – це значок, який можна натиснути в інтерфейсі darktable. Дія за замовчуванням, коли призначається простий прискорювач для кнопки, полягає в тому, щоб активувати цю кнопку так, ніби її клікнули лівою кнопкою миші. Ви можете змінити цю дію, щоб активувати кнопку так, ніби її натиснули, утримуючи клавішу-модифікатор.

🔗перемикачі

Перемикач – це кнопка, яка має постійний стан увімкнення/вимкнення. Тому він має додаткові ефекти, які дозволяють вам перемикати його або явно встановлювати його стан. Як і у випадку зі звичайною кнопкою, дія за замовчуванням, при призначенні простого прискорювача для перемикача, полягає в тому, щоб активувати перемикач так, ніби його клікнули лівою кнопкою миші (що вмикає/вимикає кнопку).

🔗сервісні модулі

Усі сервісні модулі мають такі елементи:

показати
Діє як перемикач, який розгортає та згортає модуль.
скинути
Діє як кнопка, яка скидає всі параметри модуля при активації. Дію ctrl-активація можна використовувати для повторного застосування будь-яких автоматичних пресетів для цього модуля.
пресети
Дозволяє вибрати дії з меню пресети (наприклад, редагування, оновлення, попередній, наступний). Дія за замовчуванням, коли призначається простий прискорювач елементу пресет, полягає в тому, щоб відобразити список доступних пресетів для вибору. Розширені прискорювачі наразі недоступні для пресетів.

Дія за замовчуванням, коли призначається простий прискорювач для сервісного модуля, полягає в тому, щоб перемкнути елемент показати (розгорнути/згорнути модуль).

Крім того, доступні прискорювачі для всіх елементів керування на кожному модулі, а також для будь-яких збережених пресетів (див. нижче).

🔗модулі обробки

Модулі обробки мають ті самі елементи та замовчування, що й сервісні модулі, з такими додатковими елементами:

увімкнути
Діє як перемикач, який вмикає та вимикає модуль.
фокус
Діє як перемикач, який фокусує або розфокусує модуль. Це корисно для таких модулів, як кадрування або еквалайзер тонів, екранні елементи керування яких активуються лише тоді, коли ці модулі мають фокус. Для кадрування зміни зберігаються лише тоді, коли модуль втрачає фокус.
екземпляр
Дозволяє вибрати дії з меню екземплярів (наприклад, переміщення вгору/вниз, створення нового екземпляра). Дія за замовчуванням, коли призначається простий прискорювач елементу екземпляр, полягає у відображенні списку доступних опцій для вибору; Розширений прискорювач буде переміщувати бажаний екземпляр модуля (див. нижче) вгору та вниз по конвеєру.

Якщо дія впливає на модуль обробки, який може мати кілька екземплярів, ви можете вибрати, на який екземпляр впливати заданим прискорювачем. За замовчуванням усі дії впливатимуть на “бажаний” екземпляр, визначений за допомогою налаштувань у налаштування > різне > клавіатурні прискорювачі з кількома екземплярами.

🔗спадні меню

Спадне меню – це вікно множинного вибору та має такі доступні елементи:

вибір
Дозволяє вибирати значення зі спадного списку різними способами. Дія за замовчуванням, коли призначається простий прискорювач для спадного меню, полягає в тому, щоб відобразити спливне вікно редагування зі списком доступних значень для вибору; Розширений прискорювач (включаючи рух миші) буде прокручувати доступні значення.
кнопка
Стандартний елемент кнопка, який дозволяє активувати кнопку праворуч від спадного меню (якщо є). Наприклад, спадне меню співвідношення сторін у модулі кадрування має кнопку, яка дозволяє змінювати кадрування з портретного на альбомне і навпаки.

🔗повзунки

Повзунок дозволяє безперервно змінювати ціле чи десяткове значення та має такі доступні елементи:

значення
Дозволяє змінювати поточне значення повзунка. Дія за замовчуванням при призначенні простого прискорювача для повзунка полягає в тому, щоб відобразити спливаюче вікно редагування, щоб ви могли ввести значення; Розширений прискорювач (включає рух миші) змінює значення вгору і вниз. Елементи значень також використовуються для зміни деяких екранних графіків. Змінюючи елемент значення за допомогою прискорювача, ви не можете перевищувати межі, встановлені у візуальному повзунку.
необмежено
Це те саме, що й описаний вище елемент значення, але він дозволяє перевищувати межі, встановлені у візуальному повзунку.
масштаб
Дозволяє змінювати верхню та нижню межі візуального повзунка, не змінюючи поточне значення.
кнопка
Стандартний елемент кнопка, який дозволяє активувати кнопку праворуч від повзунка (якщо є). Наприклад, повзунок може містити піпетку кольору для візуального встановлення його значення на основі вибраних елементів зображення.

Ви можете змінити значення повзунка швидше або повільніше, ніж зазвичай, визначивши швидкість дії на екрані зіставлення прискорювачів. За замовчуванням ефекту значення (або необмежено) надається швидкість 1,0, що означає, що значення змінюється зі швидкістю за замовчуванням, визначеною даним повзунком. Ви можете змінити значення повзунка швидше, збільшуючи швидкість (швидкість 10 робить дію в 10 разів швидше) або повільніше, зменшуючи її (швидкість 0,1 робить дію в 10 разів повільнішою).

🔗резервні дії

Якщо до віджета може бути застосовано кілька різних дій, налаштовувати окремі прискорювачі для кожної з цих дій може бути стомливо. Щоб спростити цей процес, якщо ви створюєте простий прискорювач, ряд ефектів може бути доступним за замовчуванням як розширення для цього прискорювача. Вони відомі як резервні дії.

Хоча резервні дії є потужним способом швидкого налаштування кількох дій за допомогою попередньо визначених і консистентних прискорювачів, вони автоматично призначатимуть багато дій (що може бути не тим, що ви хочете), і їх може бути важко зрозуміти. Тому резервні дії вимкнено за замовчуванням, і вам потрібно буде натиснути прапорець “дозволити резервні дії” у вікні налаштування прискорювачів, щоб увімкнути їх.

Для короткого прикладу ви можете створити простий прискорювач (наприклад, Ctrl+R) для модуля обробки. Це автоматично налаштує наступні резервні ефекти за допомогою визначеного прискорювача, розширеного кліками миші. У кожному випадку (крім першого) слід утримувати початковий прискорювач, клікаючи мишею. Остаточний клік мишею застосує дію, визначену нижче:

  • Ctrl+R (без кліку мишкою), щоб показати/приховати модуль (резервна дія за замовчуванням)

  • Ctrl+R+клік лівою кнопкою миші, щоб увімкнути/вимкнути модуль

  • Ctrl+R+подвійний клік лівою кнопкою миші, щоб скинути модуль

  • Ctrl+R+клік правою кнопкою миші, щоб відобразити меню пресетів модуля

  • Ctrl+R+подвійний клік правою кнопкою миші, щоб відкрити меню екземплярів модуля

Подібні резервні дії визначені для багатьох загальних елементів інтерфейсу користувача, і всі вони можуть бути змінені вручну.

Деякі резервні дії визначаються за допомогою клавіш-модифікаторів (зазвичай Ctrl+ і Shift+). У цьому випадку ви повинні визначити початковий прискорювач без такого модифікатора, щоб мати можливість використовувати ці резервні дії. Наприклад, якщо ви призначите дії Ctrl+R, ви не можете використовувати резервну дію Ctrl+. Деякі резервні дії цього типу передбачені для елемента значення та для горизонтальних/вертикальних переміщень у (збільшеній) центральній області – у цьому випадку Shift+ збільшує швидкість до 10,0, а Ctrl+ зменшує швидкість до 0,1.

Щоб переглянути список всіх резервних дій за замовчуванням, установіть прапорець “дозволити резервні дії” на екрані зіставлення прискорювачів і виберіть категорію “резервні дії” на верхній панелі. Щоб побачити резервні дії для певного віджета (наприклад, повзунка), просто виберіть цей віджет на верхній панелі. В обох випадках на нижній панелі з’явиться додатковий елемент (також званий “резервними діями”), що містить повну інформацію про доступні резервні дії.

Резервні дії застосовуються лише в тому випадку, якщо явно не створено жодного іншого прискорювача, що використовує цю комбінацію. У наведеному вище прикладі, якби ви явно призначили “Ctrl+R+клік лівою кнопкою миші” на іншу дію, резервну дію “увімкнути/вимкнути модуль” буде проігноровано.

Як і для будь-якого іншого прискорювача, резервні дії повністю налаштовуються.

translations