przetwarzanie
Kontroluje przetwarzanie zdjęć.
🔗przetwarzanie obrazu
- zawsze używaj LittleCMS 2 do stosowania wyjściowego profilu kolorów
- Jeśli ta opcja jest włączona, darktable użyje biblioteki systemowej LittleCMS 2 do zastosowania wyjściowego profilu kolorów zamiast własnych wewnętrznych procedur. Jest to znacznie wolniejsze niż domyślne, ale w niektórych przypadkach może dać dokładniejsze wyniki.
-
Jeśli dany profil ICC jest oparty na LUT lub zawiera zarówno LUT, jak i macierz, darktable użyje LittleCMS 2 do renderowania kolorów niezależnie od wartości tego parametru (domyślnie wyłączone).
- interpolacja pikseli
- Interpolator pikseli używany do obracania, korekcji obiektywu, efektu liquify, przycinania i skalowania końcowego.
-
Za każdym razem, gdy skalujemy lub zniekształcamy obraz, musimy wybrać algorytm interpolacji pikseli (p. wikipedia). W przypadku takich modułów darktable oferuje tryby dwuliniowe, dwusześcienne lub lanczos2. Ogólnie rzecz biorąc, dwusześcienny jest bezpieczną opcją w większości przypadków i jest wartością domyślną.
- interpolacja pikseli (skalowanie)
- Interpolator pikseli używany do skalowania. Dostępne są te same opcje, co w przypadku modułów osnowy, ale z dodatkiem lanczos3.
-
lanczos3 może powodować przeskoki pikseli prowadzące do artefaktów, ale czasami daje bardziej wyrazisty wygląd. Ta opcja jest zatem przewidziana tylko dla algorytmów przekształcania (skalowania) i jest wartością domyślną.
- główny katalog plików LUT 3D
- Określa folder główny (i podfoldery), zawierający pliki Lut, używane przez moduł LUT 3D
- automatycznie zastosuj model pracy z obrazem
- Pozwala określić, które moduły i w jakiej kolejności mają być domyślnie stosowane do nowych edycji RAW:
-
scenocentryczny (filmowy) (domyślnie) zakłada, że większość przetwarzania będzie wykonywana w liniowej przestrzeni kolorów RGB. Wybranie tej opcji automatycznie włącza w nowych edycjach moduły krzywej filmowej rgb, ekspozycji i kalibracji koloru i ustawia kolejność modułów na v3.0 RAW.
Moduł ekspozycji zawiera automatyczną regulację ekspozycji o +0,7 EV (aby zapewnić rozjaśnienie półtonów porównywalne z +0,5 do +1,2 EV zwykle dodawane przez krzywe tonalne w aparacie) i automatycznie włącza opcję „kompensacji ekspozycji aparatu” dla filmowych przepływów pracy. Obydwa te ustawienia mają stanowić rozsądny punkt wyjścia dla plików RAW, generowanych przez szeroką gamę lustrzanek jednoobiektywowych i bezlusterkowców, ale można je zastąpić automatycznie stosowanym presetem, jeśli ustawienia domyślne zapewniają niezmiennie ciemne obrazy w aparacie.
W scenocentrycznej organizacji pracy moduł kalibracji koloru działa w połączeniu z [balansem bieli](../module-reference/processing- moduły/white-balance.md) jako nowoczesny sposób obsługi balansu bieli i adaptacji chromatycznej z ulepszoną nauką o kolorach. Należy pamiętać, że podczas korzystania z modułu kalibracji kolorów moduł balansu bieli musi być aktywny i ustawiony w trybie „referencyjny aparatu” (zostanie to zrobione automatycznie i pojawią się ostrzeżenia, jeśli oba moduły będą miały niespójne ustawienia). Używając obu modułów zgodnie z zaleceniami, nadal możliwe jest automatyczne wykrycie balansu bieli w określonym obszarze obrazu poprzez wybranie narzędzia selektora CCT w zakładce CAT kalibracji kolorów.
-
scenocentryczny (sigmoida) ma te same założenia i ogólny przebieg co scenocentryczny (krzywa filmowa rgb), z tą różnicą, że sigmoida automatycznie włącza moduł do mapowania tonów zamiast krzywej filmowej rgb.
-
ekranocentryczny (przest.) to starszy tryb (używany domyślnie w darktable 2.6 i wcześniejszych wersjach) i zakłada, że większość przetwarzania będzie wykonywana w przestrzeni kolorów Lab. Wybranie tej opcji automatycznie włącza moduł krzywej bazowej do mapowania tonów i ustawia kolejność modułów na przestarzałą. W tym przepływie pracy do adaptacji chromatycznej używany jest wyłącznie moduł balansu bieli.
-
brak ustawia kolejność modułów na v3.0 RAW i używa modułu balansu bieli do adaptacji chromatycznej. Żadne inne moduły mapowania ekspozycji ani tonów nie są domyślnie włączone.
- automatycznie zastosuj krzywe bazowe dopasowane do aparatu
- Używa domyślnie krzywej bazowej dla każdego aparatu (jeśli jest dostępna), zamiast ogólnej krzywej producenta. Powinno to być używane tylko w połączeniu z ekranocentrycznym przepływem pracy, zdefiniowanym powyżej (domyślnie wyłączone).
- wykrywaj monochromatyczny podgląd
- Włącz tę opcję, aby analizować obrazy podczas importowania i oznaczyć je znacznikiem
darkroom|mode|monochrome
, jeśli okaże się, że są monochromatyczne. Analiza opiera się na obrazie podglądu, osadzonym w importowanym pliku. Zapewnia to wygodniejszy przepływ pracy podczas pracy z obrazami monochromatycznymi, ale spowalnia import, więc to ustawienie jest domyślnie wyłączone. - pokazuj ostrzeżenia
- Włącz tę opcję, aby wyświetlać komunikaty ostrzegawcze w modułach produkcyjnych, w których w potoku zostały użyte niestandardowe i potencjalnie szkodliwe ustawienia. Takie wiadomości mogą czasami być fałszywie pozytywne (z powodu celowych niestandardowych ustawień) i mogą zostać zignorowane, jeśli wiesz, co robisz. Wyłącz, aby ukryć te ostrzeżenia. (domyślnie włączone).
🔗CPU / pamięć
- zasoby darktable
- Określa, jak wiele zasobów systemu oraz pamięci karty graficznej (GPU) zostanie przydzielonych dla darktable. Domyślnie udostępniane są cztery opcje:
-
- małe korzysta z ok. 20% pamięci systemowej i 40% pamięci GPU. Działa na bardzo dużych systemach, szczególnie jeśli nie eksportujesz zdjęć. W większości jest ono jednak rekomendowane tylko wtedy, kiedy używasz wiele innych zasobożernych aplikacji w tym samym czasie.
-
-domyślne korzysta z ok. 60% pamięci systemowej oraz 70% pamięci GPU. Tryb rekomendowany wówczas, kiedy nie eksportujesz wielu zdjęć, masz co najmniej 16Gb pamięci systemowej i 4Gb pamięci GPU, a podczas pracy z darktable używasz równocześnie kilku innych aplikacji.
-
-duże angażuje ok. 75% pamięci systemowej oraz 90% pamięci GPU. Jest to najlepsza opcja jeśli na raz używasz w systemie tylko darktable i/lub eksportujesz duże ilości zdjęć.
-
-swobodne nie jest generalnie rekomendowanym ustawieniem. W tym trybie darktable może próbować skorzystać z większej ilości pamięci, niż dostępna w systemie. To może być możliwe jeśli system używa plików wymiany, a cała pamięć systemowa jest zajęta, ale może to prowadzić do jego niestabilności. Tego trybu używaj ostrożnie, wyłącznie podczas eksportu dużych zdjęć, z którymi darktable nie może poradzić sobie inaczej.
-
Zajrzyj do sekcji dostrajanie pamięci i wydajności, aby dowiedzieć się więcej.
- preferuj wydajność nad jakość
- Włącz tę opcję, aby renderować miniatury i podglądy w niższej jakości. Zwiększa to szybkość renderowania czterokrotnie i jest przydatne podczas pracy na wolniejszych komputerach (domyślnie wyłączone). Poprawia to również wydajność renderowania obrazu pokazu slajdów.
🔗OpenCL
- włącz obsługę OpenCL
- darktable może używać twojego GPU do znacznego przyspieszenia przetwarzania. Interfejs OpenCL wymaga odpowiedniego sprzętu i pasujących sterowników OpenCL w twoim systemie. Jeśli jeden z nich nie zostanie znaleziony, opcja pozostanie nieaktywna. Może być włączany i wyłączany w dowolnym momencie i działa natychmiastowo (domyślnie włączone).
- profil szeregowania OpenCL
- Określa sposób planowania zadań podglądu i pełnej kolejki w systemach obsługujących OpenCL:
- domyślnie: procesor graficzny przetwarza kolejkę widoku środkowego, procesor przetwarza kolejkę podglądu.
- bardzo szybka karta graficzna: obie kolejki są przetwarzane sekwencyjnie na GPU.
- kilka kart graficznych: obie kolejki są przetwarzane równolegle na różnych procesorach graficznych — zobacz sekcję wiele urządzeń, aby uzyskać więcej informacji.
- użyj całej pamięci urządzenia
- Włącz tę opcję, aby darktable mógł używać całej pamięci OpenCL na wszystkich urządzeniach z wyjątkiem marginesu bezpieczeństwa (zapasu). Domyślny zapas pamięci wynosi domyślnie 600 MB, ale można go również określić dla każdego urządzenia.
- Sterowniki OpenCL
- W większości przypadków darktable jest w stanie znaleźć właściwy sterownik OpenCL, ale zależy to od tego, jak twój system operacyjny radzi sobie z instalacją. Ogólnie rzecz biorąc, darktable:
-
- nie może używać niesprawdzonych sterowników,
-
- mieć tylko jeden aktywny sterownik na każde urządzenie sprzętowe. Problemy zwykle pojawiają się, gdy zainstalowany jest sterownik dostarczony przez dostawcę jak również inny sterownik (np.
rusticl
) lub (w systemie Windows), gdy sterownikOpenCLon12
został zainstalowany za pośrednictwem pakietuOpenCL Compatibility Pack
.
- mieć tylko jeden aktywny sterownik na każde urządzenie sprzętowe. Problemy zwykle pojawiają się, gdy zainstalowany jest sterownik dostarczony przez dostawcę jak również inny sterownik (np.
-
Przełączniki są oferowane dla większości dostępnych sterowników, chociaż na bardziej egzotycznym sprzęcie, takim jak płyty ARM, konieczne będzie włączenie opcji awaryjnej “innych platform”. Wybierz z listy sterowniki, których chcesz użyć. Jeśli podejrzewasz, że sterownik działa nieprawidłowo, możesz go tutaj wyraźnie wyłączyć.
-
Aby uzyskać więcej informacji, zobacz sekcję dostrajanie pamięci i wydajności.