rozmywanie powierzchni

Wygładza powierzchnie zdjęć przy zachowaniu ostrych brzegów, korzystając z filtra bilateralnego.

Moduł może zostać użyty do odszumiania, miej jednak świadomość, że filtry bilateralne są podatne na przeregulowania, a darktable oferuje dużo lepsze alternatywy. Przykladowo moduł odszumiania astrofotograficznego korzysta z algorytmu odszumiania metodą średnich nielokalnych, a odszumianie (profilowane) oferuje wybór pomiędzy średnimi nielokalnymi a algorytmem odszumiania falkowego.

Moduł rozmywania powierzchni wygładza szum wewnątrz obszaru zdjęcia poprzez uśrednianie pikseli z jego sąsiadami, przy uwzględnieniu nie tylko odległości geometrycznej, ale również odległości zakresu (czyli różnic w wartościach RGB). Może okazać się szczególnie użyteczny, jeśli jeden kanał RGB jest bardziej zaszumiony od pozostałych bądź wymaga mocniejszego wygładzenia. W takim przypadku skorzystaj z modułu kalibracji koloru dla sprawdzenia wszystkich kanałów po kolei, aby odpowiednio ustawić intensywność rozmycia dla każdego z nich.

W trybie mieszania chromatyczności tego modułu można użyć do zmniejszenia efektu mory kolorowej, wynikającej z powtarzających się drobnych wzorów na fotografowanym obiekcie. Aby uzyskać optymalną skuteczność, prawdopodobnie będziesz musiał zwiększyć wartości suwaków czerwonego, zielonego i niebieskiego w stosunku do wartości domyślnych.

Moduł ten sprawdza się również jako filtr kreatywny, dostarczający ciekawych efektów, jak na przykład wyglądu kreskówki. Użyty z mieszaniem chrominancji może nawet całkowicie wyeliminować kolor (na przykład w celu usunięcia zaczerwienienia skóry).

Rozmywanie powierzchni jest zasobochłonne i spowalnia znacząco kolejkę przetwarzania. Rozważ jego aktywację pod sam koniec pracy.

🔗kontrolki modułu

promień
Zasięg przestrzenny rozmycia gaussowskiego.
czerwony, zielony, niebieski
Intensywność rozmycia każdego z kanałów RGB.

translations