łączenie masek wektorowych i parametrycznych
Maski wektorowe i parametryczne mogą być łączone w celu stworzenia pojedynczej maski, którą można zastosować do modułu.
Sposób połączenia poszczególnych masek kontrolujemy poprzez dwa elementy: ustawienie polaryzacji każdej z masek (określane przyciskiem plusa lub minusa) oraz ustawienie wartości pola wyboru „łącz maski".
Rozwijalna lista „łącz maski" udostępnia następujące wartości, określające sposób połączenia masek:
- z wyłączeniem
- Najprostszy sposób łączenia masek, tryb wyłączenia mnoży wartości każdego piksela w każdej ze składowych masek.
-
Dla pojedynczego piksela wynikowa maska będzie mieć wartość 0, jeśli wartość którejkolwiek z masek w tym punkcie wynosi zero, a wartość 1.0 tylko wtedy, kiedy każda z masek w tym punkcie będzie mieć wartość 1.0.
-
Każda maska może wyłączyć piksel poprzez ustawienie jego wartości na 0, niezależnie od tego, co zrobią inne maski. Kiedy piksel zostaje wyłączony, inna maska nie jest w stanie dołączyć go ponownie.
- łącznie
- Ten tryb najpierw odwraca każdą pojedynczą maskę (odejmuje jej wartość od 1.0), mnoży odwrócone maski, a na koniec odwraca połączone maski ponownie.
-
Dla określonego piksela ostateczna wartość maski będzie wynosić 1.0 jeśli dowolna z masek składowych ma wartość 1.0, a wartość 0 tylko w przypadku, gdy wszystkie maski tego piksela mają wartość 0.
-
Każda maska może dołączyć piksel, ustawiając jego wartość na 1.0, niezależnie od działania innych masek. Kiedy piksel zostanie dołączony (jego wartość wyniesie 1.0), inna maska nie może wykluczyć go ponownie.
- odwrócenie trybów „łącznie" i „z wyłączeniem"
- Użycie tylko powyższych trybów łączenia masek ograniczałoby swobodę działania. Dla zapewnienia elastyczności pracy dla każdej pojedynczej maski dostępne są również warianty z odwróceniem. Można je włączyć poprzez przyciski polaryzacji, znajdujące się obok poszczególnych kanałów.
-
Przełączenie przycisku polaryzacji maski odwraca jej wartość (odejmuje oryginalną wartość od 1.0).
-
W menu „łącz maski" możesz także wybrać opcje z wyłączeniem i odwróceniem bądź łącznie i z odwróceniem. Opcje te działają tak samo jak tryby z wyłączeniem i łącznie, ale z ostatnim krokiem, który odwraca wynikową maskę.
🔗typowe przypadki użycia
- tryb łączny
- Chcąc przejść do tego trybu, należy pole „łącz maski" ustawić na wartość „łącznie" i upewnić się, że wszystkie przyciski polaryzacji kanałów i masek wektorowych ustawione są na (-). Punktem startowym jest maska, na której wszystkie piksele mają wartość zero (żaden piksel nie jest wybrany). Teraz możesz dostosować suwaki maski parametrycznej dla dołączania coraz to większej liczby pikseli do wyboru lub rysować kształty w obszarze zdjęcia dla dołączenia jego określonych obszarów.
- tryb z wyłączeniem
- W przeciwnym wypadku ustaw parametr „łącz maski" na tryb z wyłączeniem i upewnij się, że wszystkie przyciski polaryzacji ustawione są dodatnio (+). Zaczniesz od maski, w której wszystkie piksele mają wartość 1.0 (wszystkie dołączone). Następnie w celu wyłączenia niepożądanych części obrazu dostosuj suwaki maski parametrycznej bądź twórz kształty bezpośrednio na płótnie zdjęcia.
Dla większej wygody, interfejs masek parametrycznych udostępnia przełącznik, odwracający polaryzację i przełączający tryb dołączania i odłączania na liście „łącz maski".
Początkującym zalecamy pozostanie przy tych dwóch przypadkach. Oznacza to, że powinniście wcześniej określić, jak chcecie konstruować maskę.
translations
- English: combining drawn & parametric masks
- Français: Combiner les masques dessinés/paramétriques
- German: Kombinieren von gezeichneten und parametrischen Masken
- Português: combinando máscaras desenhadas e paramétricas
- Ukrainian: Поєднання намальованих та параметричних масок
- Dutch: combineren van getekende- en parametrische- maskers