редагування зображення: робочий процес на основі сцен
Робочий процес на основі сцен передбачає, що більша частина обробки зображень буде виконуватися в лінійній частині конвеєра. Це допомагає зменшити артефакти та кольорові зміщення, які можуть виникнути в результаті обробки нелінійних значень пікселів, і, відокремлюючи обробку зображення від характеристик конкретного дисплея, полегшує адаптацію вашої роботи в майбутньому до нових медійних носіїв, такі як дисплеї з високим динамічним діапазоном.
Наразі робочий процес на основі сцен є рекомендованим способом використання darktable і тому цей розділ забезпечує набагато більш повний огляд, ніж наступний розділ з описом робочого процесу на основі відображення.
🔗основні кроки
Базова обробка зображень у робочому процесі на основі сцен вимагає від вас, як мінімум, врахування наступних кроків, щоб відобразити прийнятне зображення на дисплеї:
-
Зйомка зображення
Правильно проекспонуйте зображення при зйомці. Зазвичай ви можете покладатися на функції вимірювання та автоматичну експозицію камери. Однак для деяких сцен вам може знадобитися використовувати диск компенсації експозиції камери або ручні налаштування для отримання оптимальної експозиції. Загалом, найкраще зробити експозицію в камері якомога яскравішою, але не відсікаючи найсвітліші місця. Це відоме як “експозиція вправо” (ETTR) і повністю використовує весь динамічний діапазон вашого сенсора. Багато камер мають такі функції, як “зебри” або “блимачки”, які попереджають вас, коли вам загрожує відсікання.
-
Відрегулюйте середні тони за допомогою модуля експозиція
Використовуйте повзунок експозиції в модулі експозиція, щоб відрегулювати середні тони на зображенні до належного рівня яскравості. На цьому етапі не турбуйтеся про світлі тони та тіні – вони будуть оброблені пізніше.
Модуль експозиція увімкнений за замовчуванням і включатиме початкове збільшення експозиції на +0.5EV для імітації стандартної обробки більшості камерних JPEG-файлів. Системи вимірювання в камерах різняться, і деяким моделям камер може знадобитися дещо більший приріст експозиції (наприклад, + 0.8EV ~ 1.5EV), у цьому випадку ви можете створити автозастосовуваний пресет за потреби. Модуль експозиції виявить, чи був використаний диск компенсації експозиції камери (див. вище зауваження щодо ETTR), і відповідно змінить експозицію.
Ви можете відрегулювати рівень чорного в модулі експозиція, щоб забезпечити більше контрасту, але ви повинні бути дуже обережними, роблячи це, оскільки у вас можуть вийти негативні значення RGB, що може призвести до проблем в модулі filmic rgb.
-
Налаштуйте баланс білого
Важливо, щоб баланс білого був правильно встановлений, щоб сформувати якісну основу для подальшої обробки. Камера зазвичай зберігає обраний параметр балансу білого в метаданих raw файлу, і darktable використовуватиме це як відправну точку. Щоб отримати більш точний баланс білого, ви можете або вибрати піпеткою нейтральний сірий тон на зображенні, або перейти до іншого пресету балансу білого вашої камери, де це можливо. Точне коригування загального балансу білого здійснюється за допомогою повзунка температура та, рідше, повзунка відтінок. Переміщення повзунка температура вліво робить зображення прохолоднішим (більш синім), а переміщення вправо – теплішим (більш оранжевим).
Модуль баланс білого може здійснювати лише глобальне регулювання балансу білого зображення. Модуль колірний баланс, крім усього іншого, дає вам ще більший контроль у випадках, коли сцена освітлювалася різними джерелами світла з різними кольоровими температурами.
Примітка: Тепер доступні вдосконалені засоби контролю балансу білого за допомогою модуля калібрування кольору .
-
Налаштуйте точки білого та чорного за допомогою модуля filmic rgb
Цей модуль виконує стиснення відображення тонів від високого динамічного діапазону знімка до нижчого динамічного діапазону середовища відображення. Рівень середнього сірого тону вже встановлений (вгорі) за допомогою модуля експозиція. Filmic запропонує на вкладці вхід точку білого та чорного для зображення – можливо, вам доведеться налаштувати їх для певної сцени. На вкладці крива ви можете відрегулювати налаштування контрастності та насиченості середніх тонів, якщо потрібно.
🔗інші рекомендовані модулі
На додаток до основних модулів, описаних вище, ви можете розглянути можливість використання наступних модулів, щоб зробити ваше зображення ще кращим. Відомо, що ці модулі добре працюють із робочим процесом на основі сцен:
- трансформації / корекція перспективи
- Часто хочеться показати лише частину знятої сцени, наприклад щоб прибрати якусь небажану деталь, близьку до краю кадру. В інших випадках горизонт на зображенні може потребувати вирівнювання, або можуть бути спотворення перспективи. Все це можна виправити за допомогою повного ручного управління в модулі трансформації. Для повністю автоматичного виправлення спотворень перспективи ви можете альтернативно використовувати модуль корекція перспективи.
- ретуш / дефектні пікселі
- Іноді вам потрібно буде видалити плями, спричинені забрудненнями сенсора, або прибрати небажані деталі. Для цього під рукою є модуль ретуш, який також може виправити інші небажані елементи, такі як дефекти шкіри. Якщо ваша камера має дефектні пікселі або має тенденцію створювати гарячі (яскраві) пікселі при високих значеннях ISO або більшому часі експозиції, подивіться на модуль дефектні пікселі для автоматичного виправлення.
- колірний баланс rgb
- Це універсальний модуль, який може бути використаний для подальшого регулювання контрастності та насиченості зображення, а також для виконання грейдингу кольорів (наприклад, емулювати знаменитий грейдинг “orange and teal”, що використовується у голлівудських фільмах, усунути почервоніння відтінків шкіри, скоригувати нерівномірність балансу кольорів у тінях / середніх тонах / світлих тонах тощо). Модуль колірні зони також може бути корисним у деяких випадках, коли ви не можете досягти бажаного ефекту за допомогою модуля колірний баланс rgb.
- еквалайзер тонів
- Використовуйте цей модуль для виконання операцій “освітлення та випалювання” та відновлення деталей у тінях і світлих місцях. Цей модуль генерує маску для усереднення яскравості в різних частинах зображення, а еквалайзер дозволяє вибірково збільшувати та зменшувати рівні яскравості за допомогою цієї маски. Спочатку рекомендується перевірити, чи правильно налаштована маска, а потім скористатися повзунками або кривою сплайну, щоб відрегулювати різні рівні яскравості. Ви також можете навести курсор миші на різні частини зображення, щоб побачити рівень EV маски в цій точці, а потім за допомогою колеса миші відрегулювати яскравість цього рівня EV.
- локальний контраст
- Цей модуль може підкреслити деталі та покращити чіткість, а також є хорошим способом покращити загальну різкість зображення. Рекомендується використовувати цей модуль у режимі локальний фільтр Лапласа.
-
Більш універсальним, але також більш складним методом є використання модуля еквалайзер контрасту, який є дуже корисним для внесення коригувань, де просторовий вимір відіграє роль. Він має ряд заздалегідь визначених пресетів, які можуть бути корисними як відправна точка для розуміння цього модуля.
- знешумлення (профільоване)
- Модуль _знешумлення (профільоване) _, як правило, найкращий варіант зменшення шуму на зображенні. Цей модуль пропонує майже “одним натисканням” рішення для усунення шуму. З точки зору користувача, ефект залежить лише від типу камери та значення ISO, обидва отримані з даних Exif. Усі інші налаштування взяті з бази даних профілів шуму, які зібрала команда darktable – тепер вона охоплює понад 300 моделей камер. Найпростіший спосіб використання цього модуля - режим _нелокальних середніх (авто) _. Вейвлет-функція цього модуля також досить ефективна проти кольорових шумів. Рекомендується використовувати цей модуль із 100% масштабуванням, щоб ви могли точно бачити ефекти ваших змін.
-
Інші модулі, що дозволяють знешумлювати зображення, включають знешумлення raw, поверхневе розмиття, знешумлення астрофото та модуль еквалайзер контрасту, який базується на вейвлетах. Якщо ваша камера ще не підтримується знешумленням (профільованим), знешумлення астрофото – це, мабуть, найзручніша альтернатива, оскільки вона дозволяє окремо обробляти шуми кольору та шуми яскравості.
- видалення серпанку
- Робить те, що й “написано на банці”, – усуває атмосферне помутніння.
- калібрування кольору
- Цей модуль пропонує ряд пресетів для створення чорно-білих зображень, що імітують класичну плівку. Також його можна використовувати для налаштування матриць кольорового профілю, наприклад, для вирішення проблем кольорового охоплення.
- корекція оптики
- Якщо ваша комбінація камери/об’єктива підтримується, використовуйте цей модуль для виправлення стандартних спотворень об’єктива, якщо виправлення ще не виконувались у камері. Модулі трансформації або корекція перспективи також можуть бути використані для імітації ефектів “tilt-shift” об’єктива.
🔗модулі, які слід використовувати обережно
Є деякі модулі, для яких поки що не існує альтернативи, яка б добре підходила до робочого процесу на основі сцен. За потреби ці модулі слід використовувати обмежено та обережно.
- резонанс
- Має тенденцію до затемнення кольорів. Подумайте про використання модуля колірні зони з параметричною маскою насиченості, щоб надати більше контролю.
- колірні зони
- Переходи можуть бути не плавними. Альтернативою може бути використання модуля колірний баланс з параметричною маскою.
- віньєтування
- Цей модуль може створити неприродний вигляд при занадто сильному затемненні. Можливо, вам буде краще використовувати модуль експозиція з еліптичною маскою з великою перехідною площею і, можливо, додаючи колірний баланс з тією ж маскою, щоб зменшити насиченість по краях.
Примітка: Використовуючи режими змішування з будь-яким модулем, ви повинні знати, що багато режимів змішування оптимізовані для простору на основі відображення і вважають, що середньо-сірий має значення 50%. Для лінійного простору на основі сцен дотримуйтесь режимів змішування, заснованих на арифметичних операціях (додавання, множення, ділення, віднімання, середнє), на порівняннях максимум/мінімум (екран) або на розділенні каналів (відтінок, колір тощо) .
🔗інші художні ефекти
В darktable є також ряд модулів художніх ефектів. Щоб назвати лише декілька:
-
Використовуйте модуль водяний знак, щоб додати до зображення окремий водяний знак.
-
Використовуйте модуль зерно для імітації типового шуму (зерна) аналогових фотографій.
-
Використовуйте модуль перенос кольорів для передачі зовнішнього вигляду одного кольорового зображення іншому.
-
Використовуйте модуль нічне бачення для імітації людського зору, роблячи фотографії при слабкому освітленні ближчими до реальності.
-
Використовуйте модуль градієнтний фільтр, щоб додати нейтральний або кольоровий градієнт до вашого зображення для корекції експозиції та кольору.
Будь ласка, перегляньте довідку про модулі обробки для переліку доступних модулів.
🔗модулі, яких слід уникати
Існує низка модулів, які більше не рекомендуються для використання в робочому процесі на основі сцен. Це не означає, що їх не можна використовувати, але вони можуть спричинити небажані ефекти, якщо їх повзунки посунути занадто далеко, і є кращі альтернативи. У кожному випадку перелік кращих альтернативних модулів наводиться разом із коротким поясненням.
- тональне відображення (застарілий)
- віддайте перевагу еквалайзеру тонів
-
Цей модуль застосовує білатеральне розмиття над нелінійним (логарифмічним) відображенням, що може спровокувати ореоли та кайму. Це загальна проблема для модулів, що виконують розмиття та оклюзії, які працюють у нелінійному кодуванні.
- глобальне тональне відображення (застарілий)
- віддайте перевагу filmic rgb
-
Цей модуль намагається мати справу з HDR-зображеннями, використовуючи колірний простір Lab, який не дуже підходить для високих динамічних діапазонів. Модуль filmic rgb працює в лінійному просторі й може легко масштабувати широкий діапазон вхідних значень сцени та вписувати їх у вужчий динамічний діапазон, який вимагають пристрої показу та друку зображень.
- тіні та світлі тони
- віддайте перевагу еквалайзеру тонів
-
Цей модуль працює з розмиттями в кольоровому просторі Lab, що призводить до проблем, включаючи ореоли, високу локальну контрастність у світлих тонах та зміщення відтінків до синього в тінях.
- фільтр низьких частот
- віддайте перевагу еквалайзеру контрасту або еквалайзеру тонів
-
Ще один модуль, який робить розмиття в просторі Lab. Віддайте перевагу еквалайзеру контрасту для розмиття або еквалайзеру тонів, якщо потрібно локальне стиснення динамічного діапазону.
- фільтр високих частот
- віддайте перевагу еквалайзеру контрасту або локальному контрасту
-
Використовує розмиття, виконане в просторі Lab, тому має ті самі проблеми, що і з модулем фільтр низьких частот. Використовуйте еквалайзер контрасту для різкості тонких деталей або локальний контраст для загальної різкості.
- різкість
- віддайте перевагу еквалайзеру контрасту або локальному контрасту
-
Алгоритм USM, що використовується в модулі різкість, страждає від тих самих проблем, що й модуль фільтр високих частот і може легко викликати артефакти. Використовуйте пресети, пропоновані еквалайзером контрасту для зняття розмитості, або локальний контраст для загальної різкості.
- монохром
- віддайте перевагу калібруванню кольору (або колірному балансу)
-
Модуль монохром може бути досить клопітним у використанні. Пресети калібрування кольору краще імітують те, що фізично відбувається з плівкою, або ви можете встановити повзунок насиченість на виході в модулі колірний баланс на 0% для більш перцептивного підходу.
- заповнююче світло (застарілий)
- віддайте перевагу еквалайзеру тонів (або експозиції)
-
Використовується для додавання світла до сцени, цей модуль також використовує розмиття в просторі Lab. Модуль еквалайзера тонів працює в лінійному просторі, або ви також можете досягти подібного ефекту, використовуючи модуль експозиція з намальованою маскою.
- світіння
- віддайте перевагу еквалайзеру тонів (або експозиції)
-
Знову ж таки, цей модуль використовує розмиття в просторі Lab. Або використовуйте модуль еквалайзер тонів або модуль експозиція з параметричною маскою, обидва працюють з лінійним кодуванням.
- зонна система (застарілий)
- віддайте перевагу еквалайзеру тонів (або експозиції)
-
Цей модуль знову ж таки працює в просторі Lab і стає проблематичним, якщо ви захочете надто сильного ефекту. Для звуження зони краще використовувати еквалайзер тонів або кілька екземплярів модуля експозиція з параметричними масками.
- корекція кольору
- віддайте перевагу колірному балансу
-
Віддайте перевагу модулю колірний баланс, який працює в кольоровому просторі RGB і дозволяє легко регулювати баланс білого в тінях (зміщення), середніх тонах (показник степеня) та світлих тонах (нахил). Зверніть увагу на те, що зміщення, показник степеня та нахил, які ми зазвичай використовуємо в лінійних просторах, приблизно відповідають параметрам підйом, гамма та підсилення, що використовуються в нелінійних гамма-кодованих просторах.
- velvia
- віддайте перевагу колірному балансу
-
Повзунок _ насиченості на виході_ модуля колірний баланс використовує подібну до модуля velvia логіку, але без зміщень відтінку та яскравості.
- рівні/rgb levels
- віддайте перевагу колірному балансу
-
Ці модулі в основному реалізують підмножину функцій модуля колірний баланс, що в значній мірі робить їх зайвими.
- тонова крива/rgb curve
- віддайте перевагу колірному балансу
-
Ці модулі зазвичай використовуються для регулювання контрастності. Їхній інтерфейс передбачає, що рівень середньо-сірого становить близько 50%, але в лінійному просторі на основі сцен середньо-сірий набагато нижчий – приблизно 18%. Краще відрегулювати контрастність в модулі колірний баланс, де точку середньо-сірого можна встановити за допомогою повзунка опорна точка контрасту.
- контраст, яскравість, насиченість
- віддайте перевагу колірному балансу
-
Цей модуль працює в кольоровому просторі Lab (з обмеженнями, які він накладає) і в основному дублює функції, вже надані модулем колірний баланс.