редагування зображення: огляд робочого процесу

Цей розділ проведе вас через основи обробки зображення в режимі темної кімнати, де є арсенал модулів, які допоможуть вам досягти ваших творчих цілей.

Для початку відкрийте зображення в темній кімнаті, двічі клікнувши на його мініатюрі в режимі світлого стола.

Кожне внесення змін до зображення в темній кімнаті перетворюється на елемент стека історії. Історія зберігається у базі даних та у файлі XMP для цього зображення. Усі зміни автоматично зберігаються, коли ви перемикаєтесь між зображеннями або переходите з одного режиму darktable до іншого. Ви можете будь-коли вийти з темної кімнати або вийти з darktable і повернутися пізніше, щоб продовжити свою роботу. З цієї причини darktable не потрібна кнопка “зберегти” і вона не має її.

На лівій панелі в режимі темної кімнати знаходиться модуль історія, в якому перелічені внесені вами зміни, починаючи знизу – кожне редагування додає новий елемент до верхньої частини стека. Ви можете вибрати попередню точку в історії, щоб показати, як виглядало зображення в цій точці. Стек можна стиснути, щоб видалити зайві проміжні точки у ваших редагуваннях – коли ви задоволені зробленим, просто стисніть стек історії. Зверніть увагу, що всі редагування над вибраним записом історії назавжди видаляються під час стиснення стека історії.

З darktable поставляється велика кількість модулів обробки, розміщених у групах модулів. Доступ до цих груп здійснюється за допомогою кнопок у верхній частині правої панелі, трохи нижче гістограми.

🔗вибір робочого процесу

При обробці зображення застосовується послідовність модулів обробки. Ця послідовність відома як конвеєр.

edit-overview

  1. Модулі на основі сцен призначені для обробки значень пікселів, пропорційних кількості світла, що збирається камерою на місці зйомки (“на сцені”). Динамічний діапазон зображення в розділі обробки “на основі сцен” конвеєра, часто більший, ніж у носія відображення (наприклад, дисплея).

  2. У певний момент конвеєра ці значення пікселів стискаються модулем відображення тонів у менший динамічний діапазон, більш придатний для відображення на моніторі або для друку.

  3. Решта модулів працюють у цьому нелінійному розділі конвеєра на основі відображення для створення кінцевого вихідного зображення.

У darktable пропонуються два робочі процеси за замовчуванням, які визначають початкову точку за замовчуванням для редагувань:

  • робочий процес на основі сцен передбачає, що ви будете виконувати більшу частину постобробки в частині конвеєра “на основі сцен” і виконувати стиснення динамічного діапазону (до простору на основі відображення) якомога пізніше. Це встановлений за замовчуванням і рекомендований робочий процес для darktable. Він використовує модуль filmic rgb для виконання стиснення тонального відображення і застосовує регулювання експозиції за замовчуванням.

  • робочий процес на основі відображення – це застарілий режим робочого процесу, який працює аналогічно більшості інших програм обробки зображень. У цьому режимі стиснення тонального відображення виконується набагато раніше в конвеєрі і тому багато модулів працюють у просторі на основі відображення. Він використовує модуль базова крива для виконання стиснення тонального відображення.

Третій варіант – встановити за замовчуванням значення немає для параметра автозастосування замовчувань робочого процесу. У цьому випадку за замовчуванням буде використовуватися порядок модулів робочого процесу на основі сцен, але жоден із наведених вище модулів не застосовуватиметься автоматично. Користувач повинен самостійно організувати відповідне відображення тонів та змінити порядок модулів, де це потрібно. Ви можете змінити робочий процес за замовчуванням у налаштування > обробка > автозастосування замовчувань робочого процесу.


Примітка: при переході між робочими процесами на основі сцен та на основі відображення, новий параметр застосовуватиметься лише до наново оброблених зображень. Якщо ви завантажили зображення в темну кімнату, використовуючи інший параметр робочого процесу, вам доведеться відхилити попередні зміни та скинути робочий процес. Перейдіть до модуля історія в режимі темної кімнати та натисніть кнопку скидання.


translations