корекція перспективи

Автоматична корекція для збіжних ліній – форма спотворення перспективи. Основний механізм натхненний програмою ShiftN Маркуса Гебеля.

Перспективні спотворення є природним ефектом при проектуванні тривимірної сцени на двовимірну площину і призводять до того, що об’єкти, що перебувають поблизу глядача, здаються більшими, ніж об’єкти, розташовані далі. Збіжні лінії - це особливий випадок спотворення перспективи, який часто можна побачити на архітектурних фотографіях. Паралельні лінії, сфотографовані під кутом, перетворюються на збіжні лінії, які сходяться в певній точці всередині або поза рамкою зображення.

Цей модуль здатний виправляти збіжні лінії, перекошуючи зображення таким чином, що ці лінії стають паралельними рамці зображення. Виправлення можна застосовувати як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямку, окремо або в поєднанні. Для автоматичної корекції модуль спочатку аналізує зображення на відповідні структурні особливості, що складаються з лінійних сегментів. На основі цих сегментів ініціюється процедура підгонки, яка визначає найкращі значення параметрів модуля.

🔗аналіз структури зображення

Натисніть на значок structure-icon , щоб проаналізувати зображення на структурні елементи – darktable автоматично виявлять та оцінить лінійні елементи. Для подальших кроків обробки використовуються лише лінії, що утворюють набір вертикальних або горизонтальних збіжних ліній. Лінійні сегменти відображаються у вигляді накладених елементів на полотні зображення, тип лінії визначається кольором:

зелений
Вертикальні збіжні лінії
червоний
Вертикальні лінії, які не сходяться
синій
Горизонтальні збіжні лінії
жовтий
Горизонтальні лінії, які не сходяться
сірий
Інші лінії, що не цікавлять цей модуль

Лінії, позначені червоним або жовтим кольором, вважаються сторонніми і не враховуються на етапі автоматичної підгонки. Їх усунення включає статистичний процес із використанням випадкової вибірки, що означає, що кожного разу, коли ви натискаєте кнопку «отримати структуру», кольоровий малюнок ліній буде виглядати дещо інакше.

Ви можете вручну змінити стан сегментів ліній: клікніть лівою кнопкою миші на лінії, щоб вибрати її (перетворіть колір на зелений або синій), клікніть правою кнопкою миші, щоб скасувати вибір (перетворіть колір на червоний або жовтий). Якщо тримати кнопку миші натиснутою, ви можете зробити рух мишею, щоб вибрати/скасувати вибір декількох рядків поспіль. Розмір пензля вибору/скасування вибору можна змінити за допомогою колеса миші. Утримуйте клавішу Shift і утримуйте натиснутою ліву або праву кнопку миші під час перетягування, щоб вибрати або скасувати вибір всіх ліній у вибраній прямокутній області.

Клікніть на один із значків “автокорекції” (див. нижче), щоб розпочати процес оптимізації, який визначає найкращі параметри модуля на основі виявленої структури. Потім зображення та накладені лінії відображаються із застосованими корекціями перспективи.

🔗елементи керування модулем

Як тільки початковий аналіз зображення буде завершено, наступні елементи керування можна використовувати для виконання корекцій перспективи.

обертання
Регулює обертання зображення навколо його центру, щоб виправити перекіс горизонту.
зміщення об’єктива (горизонтально)
Коригувати збіжні горизонтальні лінії (тобто, щоб зробити сині лінії паралельними).
зміщення об’єктива (вертикально)
Коригувати збіжні вертикальні лінії (тобто, щоб зробити зелені лінії паралельними). У деяких випадках можна отримати більш природний вигляд зображення, якщо виправити вертикальні спотворення до рівня 80 ~ 90%, а не до максимального ступеня. Для цього слід зменшити повзунок корекції після автоматичної корекції.
корекція по діагоналі
Зсунути зображення вздовж однієї з його діагоналей. Це потрібно при одночасному виправленні вертикальних та горизонтальних спотворень перспективи.
напрямні
При активації сітка накладається на зображення, щоб допомогти оцінити якість виправлення.
автоматична обрізка
При активації ця функція обрізає зображення, щоб видалити чорні ділянки по краях, спричинені корекцією спотворень. Ви можете обрізати до “найбільшого розміру” або до найбільшого прямокутника, що підтримує початкове співвідношення сторін (“оригінальний формат”). В останньому випадку ви можете вручну налаштувати результат автоматичного обрізання, клікнувши в області обрізання та переміщаючи її. Розмір області змінюється автоматично, щоб виключити чорні ділянки.
модель об’єктива
Цей параметр контролює фокусну відстань об’єктива, кроп-фактор камери та співвідношення сторін, що використовуються алгоритмом корекції. Якщо встановлено значення “загальна”, передбачається фокусна відстань об’єктива 28 мм на повнокадровій камері. Якщо встановити значення “уточнена”, фокусну відстань та кроп-фактор можна встановити вручну за допомогою повзунків, що надаються.
фокусна відстань
Якщо для моделі об’єктива встановлено значення “уточнена”, встановіть фокусну відстань об’єктива. Значення за замовчуванням береться з даних Exif зображення і його можна замінити, відрегулювавши повзунок вручну.
кроп-фактор
Якщо для моделі об’єктива встановлено значення “уточнена”, встановіть кроп-фактор камери. Зазвичай вам потрібно буде встановити це значення вручну.
регулювання співвідношення сторін
Якщо для моделі об’єктива встановлено значення “уточнена”, цей параметр дозволяє вільно регулювати співвідношення сторін зображення вручну. Це корисно для “розтискання” зображень, зроблених анаморфною лінзою (яка змінює співвідношення висоти зображення до ширини).
автокорекція
Клікніть на одному зі значків автокорекції, щоб автоматично встановити повзунки корекції спотворень на основі аналізу виявлення контурів. Ви можете вибрати автоматично застосовувати лише вертикальні виправлення vertical-icon , лише горизонтальні виправлення horizontal-icon , або обидва разом both-icon . Клікніть на будь-якому значку з утриманням Ctrl, щоб застосувати обертання без зміщення об’єктива. Клікніть на будь-якому значку з утриманням Shift, щоб застосувати зміщення об’єктива без будь-якого обертання.
аналіз структури
Клікніть на значку structure-icon , щоб (повторно) проаналізувати зображення на відповідні сегменти ліній. Клікніть з утриманням Shift, щоб застосувати крок підвищення контрастності перед подальшим аналізом. Клікніть з утриманням Ctrl, щоб застосувати крок покращення контурів перед подальшим аналізом. Обидва варіанти можна використовувати окремо або в комбінації, якщо аналіз за замовчуванням не може виявити достатню кількість ліній.

Клікніть на значок cross-icon , щоб відкинути будь-яку структурну інформацію, зібрану під час попереднього структурного аналізу.

Клікніть на значок eye-icon , щоб показати або приховати сегменти ліній, визначені будь-яким попереднім структурним аналізом.

🔗приклади

Ось зображення з перекошеним горизонтом і збіжними лініями, викликаними направленням камери вгору:

prespective-correction-example-before

Ось зображення після виправлень вертикальних та горизонтальних спотворень перспективи. Зверніть увагу на коригування кадру, виконане функцією автоматичного обрізання, і все ще видиме накладання структурних ліній:

prespective-correction-example-after

translations