Загальні
Контролює загальний вигляд Darktable.
- Мова інтерфейсу
- Встановити мову інтерфейсу користувача. Мова операційної системи позначена зірочкою * (потребує перезапуску)
- Тема
- Встановити тему для інтерфейсу користувача. Окрім будь-яких естетичних міркувань, рекомендованим кольором інтерфейсу для оцінки кольору є середньо-сірий. На візуальне сприйняття впливає яскравість навколишнього середовища, а низька яскравість інтерфейсу користувача викликає всілякі ілюзії. Тому використання темного інтерфейсу для ретушування фотографій може призвести до надмірного ретушування (зловживання контрастом і насиченістю) та до занадто темної фотографії при друку. Тому настійно рекомендується використовувати одну з “сірих” тем для роботи з ретушуванням, оскільки вони розроблені таким чином, щоб інтерфейс користувача наближався до середнього сірого (за замовчуванням “darktable-elegant-grey”).
- Використовувати системний розмір шрифту
- Виберіть цю опцію, щоб використовувати розмір шрифту, визначений вашою системою. Якщо не встановити прапорець, ви можете ввести власний розмір шрифту у полі нижче (за замовчуванням увімкнено).
- Розмір шрифту в пунктах
- Якщо опцію “використовувати системний розмір шрифту” вимкнено, введіть розмір шрифту (в пунктах) для використання в Darktable. Розмір шрифту буде змінено негайно.
- dpi елементів інтерфейсу
- Налаштуйте глобальну роздільну здатність графічного інтерфейсу для масштабування елементів керування, кнопок, міток тощо. Збільште для збільшеного графічного інтерфейсу, зменште, щоб вмістити більше вмісту у вікні. Встановіть значення -1, щоб використовувати визначену системою глобальну роздільну здатність. За замовчуванням у більшості систем 96 dpi. (потрібен перезапуск)
🔗Модифікації теми за допомогою CSS
In addition to selecting a pre-built theme you can also apply additional CSS customizations of your own to tweak the look-and-feel of darktable.
Для цього передбачено два різні методи:
- Створити власну тему
- Якщо ви хочете внести велику кількість змін в інтерфейс Darktable, ви можете створити власну тему (у файлі
.css
) і розмістити її в$HOME/.config/darktable/themes
(абоC :\%LOCALAPPDATA%\darktable\themes
у Windows). Ваша нова тема автоматично з’явиться у списку вибору тем наступного разу, коли ви перезапустите Darktable. -
Зверніть увагу, що структура внутрішнього CSS Darktable часто змінюється, і вам може знадобитися внести значні зміни у власні теми, коли вийдуть нові версії Darktable. З цієї причини (серед інших) ми не рекомендуємо створювати складні власні теми, якщо ви не готові приділяти багато часу поточній підтримці. Якщо ваша тема завантажує будь-яку з попередньо створених тем Darktable за допомогою директиви
@import url
, зверніть увагу, що ваш файл теми CSS може не бути перенесеним між інсталяціями (@import url
використовує відносні шляхи, а розташування попередньо створених тем залежить від системи). - Створити зміни до теми
- Унизу вкладки ‘загальні’ є текстове поле, у якому ви можете ввести власні зміни до CSS. При використанні цієї опції Darktable спочатку завантажить вибрану тему (“базову” тему, вибрану в спадному меню тем), а потім застосує ваш власний CSS зверху. Це означає, що ви можете легко вносити незначні зміни у зовнішній вигляд, залишаючись в основному в курсі змін основної теми, коли виходить нова версія Darktable. Це також означає, що ви зазвичай можете змінити свою базову тему, не впливаючи на ваші власні зміни CSS.
-
Коли ви закінчите вводити свої зміни до CSS, натисніть кнопку “Зберегти CSS і застосувати”. Це збереже ваш CSS у
$HOME/.config/darktable/user.css
(абоC:\%LOCALAPPDATA%\darktable\user.css
у Windows) і негайно застосує його до поточного сеансу Darktable. -
Якщо ви помітили якісь проблеми після застосування ваших змін, можна зняти прапорець біля пункту “Застосувати вказані нижче зміни CSS до вибраної теми”, щоб скасувати їх. Це негайно відновить базову тему, але залишить ваші зміни в редакторі, щоб ви могли їх повторно відредагувати та повторити спробу. Просто натисніть “Зберегти CSS і застосувати” ще раз, коли будете готові повторити спробу. Це автоматично повторно встановить прапорець “Застосувати вказані нижче зміни CSS до вибраної теми” та застосує новий CSS.
Примітка: Якщо у вас виникли проблеми під час використання власних змін до CSS, повторіть спробу зі знятим прапорцем біля опції “Застосувати вказані нижче зміни CSS до вибраної теми”, щоб переконатися, що ці проблеми не були спричинені вашими змінами.
🔗Розуміння тем Darktable
All of darktable’s pre-built themes are provided as CSS files in $DARKTABLE/share/darktable/themes/
(where $DARKTABLE
is darktable’s installation directory). The darktable.css
theme contains the bulk of the code used to control the look-and-feel of darktable. A number of other themes are also provided but most of them use darktable.css
as a base (by importing darktable.css
using the @import url
directive).
If you choose to create your own custom theme file you are advised to follow a similar approach – import one of darktable’s existing theme files using @import url
(this directive expects relative paths) and then apply your own customizations on top. You do not need to do this when using the CSS text box in the preferences dialog – attempting to use @import url
in the CSS tweaks text box will not work correctly.
Теми використовують ті ж основні принципи CSS, що й у браузерах (за деякими незначними винятками – див. документацію Gtk для детальної інформації):
-
Більшість властивостей стилю призначаються широким групам елементів інтерфейсу користувача, наприклад, кнопкам Gtk і полям введення тексту.
-
Далі, пов’язаним групам Darktable-специфічних елементів інтерфейсу користувача надаються імена класів, що дозволяють стилізувати їх як групу
-
Нарешті, деяким унікальним елементам інтерфейсу призначається CSS id, щоб їх можна було стилізувати незалежно
Рекомендується вивчити існуючі теми (зокрема, darktable.css
дуже добре прокоментовано) та скористатися інструментом Gtk Inspector, щоб з’ясувати, як вибрати конкретний елемент інтерфейсу користувача (або клас елементів), який ви хочете змінити. Будуть потрібні певні експерименти.
Зауважте, що теми Darktable за замовчуванням мають тільки відтінки сірого, щоб користувачі не відволікалися на яскраві кольори під час редагування зображень. Рекомендується зберігати цю практику у ваших власних темах і підтримувати середній відтінок якомога ближче до середньо-сірого. Крім того, радимо вам переглядати свій власний CSS щоразу, коли оновлюється Darktable, щоб переконатися, що зміни до програми не вплинули негативно на ваші налаштування.